Tjeldsund kommune har mottatt tilskuddsmidler fra Troms fylkeskommune for å rette fokus mot frisklivs-arbeidet i kommunen, ved å ha «Frivillige som ressurs i kommunalt frisklivs-arbeid». 

Ønsket er å få større fokus på samhandlingen med frivillige, for å få et godt, varig og nært frisklivs-arbeid. Ved å ha aktiviteter nært der folk bor, tror vi det gjør at terskelen for å delta blir mindre. 
For å kunne nå ut til flest, mulig samt motivere frivillige til å opprettholde gode tilbud i bygdene, ønsker kommunen å inngå samarbeid med frivillige lag og organisasjoner. 

Agenda:

  • Presentasjon av Frisklivs-prosjekt – søknad fra Tjeldsund kommune
  • Hvordan kan vi samarbeide om frisklivs-aktiviteter og styrketrening
  • Kan vi gjøre en avtale, hvor foreninger får et lite tilskudd for å ha åpne møteplasser med trim?
  • Hva trenger dere av veiledning
  • Trenger dere noe utstyr

Da møtes vi på Paviljongen (opp bakken, bak Skånland skole), tirsdag den 7. oktober kl 11.00.

Målsetting:

  1. Fokus på lavterskel aktiviteter:
  2. For å få innbyggerne til å «stå i arbeid», for at pensjonister skal «Bo trygt hjemme», og for at unge og unge voksne skal være i aktivitet.
  3. Motvirke ensomhet gjennom å bidra til sosiale trenings-møteplasser.
  4. Ha et tilbud til alle i befolkningen som opplever utenforskap og sykdomsutfordringer, og som forebygging for å hindre fysisk og psykisk sykdom.
  5. Opprette et godt og varig samarbeid med frivillige organisasjoner for å opprettholde frisklivs-aktivitet i distriktene.